11.12.12 Upeč třeba chleba...

Recepty z akce Zdravý Rožnov zdravě vaří na téma "upeč třeba chleba"

Na chléb jsme potřebovali 300g kvásku, 300g mouky (žitné a pšeničné) plus nějakou další na pracovní desku a vysypání ošatky, 250 ml vody, velkou lžíci soli, kmín. Sedm statečných si postup jistě dobře pamatuje, recept najdete i s humornými průpovídkami na stránkách pana Cuketky, kde najdete i další recepty na pečivo, kupříkladu briošky z tohoto webu jsou báječné. Ošatky se dají koupit v obchodě Valašského muzea v přírodě.

Pokud si chcete založit doma kvásek a pravidelně péct, pak postup na založení i vedení kvásku z webu www.kvaskovychleb.cz funguje, ale pokud chcete péct chléb jen svátečně, je jednodušší si od někoho trochu kvásku vyptat (klidně ode mne na kristyna.kosova@zdravyroznov.cz).

Veku jsme pekli podle receptu z kuchařky Mileny Volfové Chléb v hlavní roli, nakladatelství Smart press. Budete potřebovat 400g hladké mouky, 30g droždí, 250-300ml vody, 4 lžíce olivového oleje, 2 lžičky soli.
Mouku nasypte do mísy, udělejte do ní důlek a rozdrobte do něj droždí, zalijte vlažnou vodou, nechte vzejít. Pak přidejte dvě lžíce oleje, sůl a zbytek vody, vypracujte hladké těsto a nechte hodinu kynout. Těsto se vám může zdát poměrně řídké, ale to je normální. Po hodině z těsta vytvarujte večky (musíte pracovat poměrně rychle, protože těsto je řidší a má tendenci se přilelit k čemukoliv), nechte ještě krátce kynout, rozehřejte troubu na 190 stupňů. Večky potřete zbylým olejem a pečte asi 20 minut, dokud nezelátnou.

Slíbený recept na rychlý Irský chléb z prášku: 500g hladké mouky, 1 lžička soli, 1,5 lžičky prášku do pečiva, 450 ml podmáslí a sýr na posypání.
Mouku, sůl, prášek a podmáslí trochu promíchejte, ale ne moc - těsto má zůstat lepkavé. Pak je vylijte do zapékací mísy nebo malých misek a na povrch nasypte sýr, pečte v troubě rozehřáté na 200 stupňů, dokud povrch nezrůžoví a zapíchnutá špejle nezůstane čistá, doba pečení dost závisí na použité nádobě.

Paštiku, kterou zvládne uvařit i vegetarián, jsme udělali podle recptu z Apetitu ze srpna 2010, ačkoliv už to bylo trochu "od oka", přinášíme přesný recept. Budete potřebovat 200g másla, 500g drůbežích jater, 1 cibuli nakrájenou nadrobno, 200ml vývaru, 150 ml vína, 1-2 lžičky provensáslkého koření, sůl a pepř, asi 100ml smetany.
Na dvou lžících másla zpěňte cibuli, pak přidejte očištěná játra, až zesvětlají a zatáhnou se přilijte vývar a víno, bylinky, sůl a pepř a pod pokličkou vařte asi 10-15 minut (doměkka). Pak paštiku rozmixujte s trochou másla a smetany, až bude mít konzistenci hustší omáčky, ochutnejte a dosolte a dopepřete podle chuti. Rozdělte do misek a a rozehřejte si máslo, kterým paštiky opatrně zalijete.

Recept na humus najdete v receptech ze Dne zdraví.

Tvarohovou pomazánku jsme udělali tak, že jsme smíchali jeden tvaroh, kysanou smetanu, nasekanou cibuli, tři jarní cibulky, tři mrkve a pár ředkviček, dochutili jsme solí a pepřem. Pokud by vám vznikla příliš hustá pomazánka, můžete doředit smetanou, zelenina ale časem pustí trochu vody a zředí vám ji. Tady můžete experimentovat se zeleninou, kterou máte zrovna poruce a na kterou máte chuť, nemusíte se držet receptu.






Poslední aktualizace: 27.09.2005